Mai mult decât imobiliare!
 

Programul Prima Casa se stinge incet, dar sigur

Publicat: 31 mai 2010 | Sursa: khris.ro | Numar afişări: 1786
Programul Prima Casa I a fost lansat la sfarsitul lunii iunie 2009, iar pana la inceputul lunii martie 2010 au fost aprobate 18.600 dosare, respectiv 2.300 pe luna. Cifra totala a garantiilor acordate a fost de 786 milioane euro sau 42.000 pentru fiecare credit.

Avand in vedere faptul ca pana la sfarsitul anului trecut au fost aprobate ~12.000 de dosare, rezulta ca numarul dosarelor aprobate in primele doua luni din 2010 a fost de peste 6.000.

Programul Prima Casa II a fost lansat la inceputul lunii martie, iar pana la mijlocul lui mai, deci in doua luni, numarul dosarelor analizate sau aflate in analiza este de 2.227, ceea ce inseamna o medie de 1.100 pe luna.

Cifra garantiilor pentru cele 1.904 dosare deja aprobate a fost de 78.9 mil euro, sau 41.400 euro per dosar.

Cu alte cuvinte, este foarte probabil ca numarul celor care apeleaza la acest program sa scada la jumatate in perioada mai-decembrie 2010 comparativ cu perioada iulie-februarie 2009, asta daca nu luam in considerare intentia guvernului de a vinde prin acest program si locuintele ANL.

Ce inseamna acest lucru? Inseamna ca pana la sfarsitul anului, Prima Casa II va genera inca 7-8.000 de tranzactii imobiliare, spre deosebire de cele peste 18.000 de tranzactii realizate in perioada anterioara.

Mai mult, este de asteptat ca numarul solicitarilor de credite sa scada in conditiile in care deranjul social generat de masurile de austeritate va creste.


Voteaza articolul:
| Aprecierea vizitatorilor:
Comentarii (6)
#6. Vladescu Silvia Mirela | 05.06.2010 | 16:39
1 (0/1)   
Sunt de acord cu #2. mihai 100%. Pretul locuintelor trebuie sa vina dupa nivelul de trai. Stiti bine ca in piata imobiliara au fost facute cele mai mari speculati pe baza falsei idei ca "economia dudie" cand de fapt creditarea dicta. Ca sa va faceti o idee la un salariu mediu de 350 de Euro/luna cam cat este la noi pretul unui apartament cu 2 camere nu ar trebui sa depaseasca 36000 Euro, asta ar insemna maxim 720 de Euro/mp. Calculul a fost facut facand o comparatie in raport cu cat se plateste in Franta pe mp raportat la salariul lor mediu/luna. Asa ca, cumparati daca vreti sa contribuiti in continuare celor care va manipuleaza. Daca nu v-au ajuns 20 de ani de la revolutie continuati in acelasi ritm. Prost nu e cel ce cere ci cel ce cumpara.

O zi buna.
#5. tetris | 01.06.2010 | 09:29
1 (0/1)   
hai mai khris, nu ti-ai luat casa de acum 3 ani de cand tot te chinui? cati bani ai? ca poate ai prea putini si atunci lasa-ne.
#4. teststation | 01.06.2010 | 08:52
-2 (3/1)   
Scrieti numai prostii...
- E singurul program de creditare..., care te poate ajuta sa te muti la casa ta...la dobanda aia...
#3. vali | 31.05.2010 | 21:46
3 (1/4)   
sa se abroge si TVA 5% pentru constructiile noi. pe criza asta nu avem nevoie de favoritisme. piata sa fie libera cu adevarat si fiecare sa plateasca taxele, nu pe spinarea noastra
#2. mihai | 31.05.2010 | 13:20
3 (2/5)   
Cel mai **** program care nu lasa piata libera si sustine doar clientela politica si sistemul bancar infect si snchilozat!!! Astept cu nerabdare ca acest program sa fie abrogat si piata imobiliara sa revina cu picioarele pe pamant!
#1. Baronul | 31.05.2010 | 10:21
-4 (4/0)   
Trebuie luate masuri de inlesnire a creditarii si eliminarea prostiilor din program, prostii introduse de Udrea pentru folosul clientelei politice.
Adauga comentariu
Nume:*
Email:
Comentariu:*
 Doresc sa fiu informat pe e-mail de aparitia unui nou comentariu la aceasta stire
NOTA: Va rugam sa folositi un limbaj decent in comentariile pe care le lasati. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii se vor sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul media.imopedia.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Ai un comunicat de presă de publicat?

 
RSS
Primeste stirile pe e-mail
B1TV - PRIMA CASA 4
Get Adobe Flash Player to be able to see this content
19089-2.jpg
B1TV - Prima Casa 4
10463-60410397-2.jpg
Programul "Prima casa", deblocat? Asteptati, ne transmit bancherii!
10432-new.jpg
Dezvoltatorii vor si nu vor Prima Casa 2
10279-64651.jpg
Blocaj în programul Prima Casă
9970-agentii.jpg
Agentii imobiliari spera ca programul Prima casa sa dezghete piata
9964-tvr.jpg
Prima Casă 2 dinamizează piaţa terenurilor
9772-mai_greu_de_luat.jpg
Mai greu de luat
9434-60400644-2.jpg
Creste la 80.000 de euro plafonul la Prima Casa, crestem si noi preturile"
9173-60398655-2.jpg
Guvernul a deblocat "Prima Casa"
6924-60356947-2.jpg
Boc, nemultumit de ritmul de rezolvare al dosarelor pentru Prima Casa
Imobile prima casa
Apartamente de max 70.000 EURO
Sondaj Media
Crezi că vor mai scădea preţurile apartamentelor în Bucureşti?
Da, doar preţurile apartamentelor vechi
Da, doar preţurile celor noi
Doar în 2011 vor mai scădea, din 2012 vor începe să crească iar
Nu, au ajuns la un punct din care nu mai au cum să scadă
Nu, de anul acesta deja au început să crească
Nu mă interesează, am bani să îmi cumpăr ce vreau
OFERTE RECOMANDATE
Scoala Herastrau , SC: 215.48 mp, 3 cam.
Oltenitei , SU: 53 mp, 2 cam.
TOPURI IMOPEDIA.ro
Cele mai noi comentarii
România se poate îndrepta către dezastru, împinsă de exigenţele FMI, atenţionează analiştii Reuters
@Mihaela: tare comentariul tau, alex, cu "sa traiti bine" si "prosperitate"!.... Ralucaaa....mai atenta cand scrii [...]
România se poate îndrepta către dezastru, împinsă de exigenţele FMI, atenţionează analiştii Reuters
@petre: Daca se gindeste numai la sticla ce crezi ca mai realizeaza.Nu vedeti ca ii trebuie un minisru marioneta
România se poate îndrepta către dezastru, împinsă de exigenţele FMI, atenţionează analiştii Reuters
@jos Base ,guvern,parlament: Cei ce guverneaza Romania nu sunt alesi de popor:chiar daca se considera ca asa sa votat;sforile sunt trase dinainte de [...]
Casele de avocatură specializate cumpără drepturile litigioase la maxim o treime din valoarea de piaţă a imobilelor
@Bracon Ioan: Toti recuperatorii de ocazii, vor pierde drepturile la fel de usor, cum le-au dobandit. VINE VREMEA DE APOI, ATENTIE!!
Cele mai citite stiri
Cele mai comentate stiri
Top Likes

Primul ghid imobiliar autentic! Sfaturi pentru realizarea unei tranzactii imobiliare, termeni imobiliari, financiari, precum si descrieri detaliate ale zonelor,doar pe ghid.imopedia.ro

Blog RUN
Adrian Crivii
Gabriel Alexandru
Dragos Dragoteanu
Daniel Dobre

Cele mai noi si importante stiri din segmentul imobiliar iti sunt redate intr-un format inedit, menite a te tine la curent cu tot ceea ce inseamna noutati si ultimele tendinte in domeniul imobiliar, doar pe media.imopedia.ro

Ştiri imobiliare
Analize imobiliare
Evenimente imobiliare
Ghidul Prima Casă
Știri Prima Casă
Comunicate de presă
Arhiva video