Vlădescu: „Prima casă” nu se schimbă, creşte doar garanţia
După ce premierul Emil Boc a anunţat că programul se va modifica, după 15 februarie, axându-se în principal pe construcţia de case noi, evaluările Finanţelor au arătat că acest lucru nu e posibil, deoarece nu va relansa sectorul construcţiilor. Este una dintre măsurile anticriză susţinute de actualul şef de la Finanţe.
EVZ: Cum va arăta etapa a doua a programului „Prima casă"? Ce sumă va fi destinată locuinţelor noi şi câţi bani celor vechi?
Sebastian Vlădescu: Nu vom face o distincţie între locuinţe noi şi locuinţe vechi, nu e posibil acest lucru. Plafonul va fi în mod cert majorat. Trebuie să vedem din totalul plafonului care ne-a rămas disponibil - am mai obţinut o suplimentare de plafon de aproape un miliard de euro - cum îl distribuim: cât pentru „Prima casă", cât pentru cofinanţări din fonduri structurale şi cât pentru alte proiecte de investiţii.
Nu am stabilit încă, dar probabil că vom merge undeva dincolo de 700 de milioane de euro. Totodată, ne gândim să majorăm garanţia acordată de stat. Sunt propuneri să fie între 70.000 şi 100.000 de euro, dar cred că 100.000 este excesiv. Vom decide săptămâna asta.





















@johnro: nici odata nu a s fi strigat absolut nimic la nimeni in momentul cand vedeam ca toata lumea traeste la fel,dar absolut tot [...]
@NONY: JUSTITIE FISCALA. Legea prevede ca la vanzari de peste 35.000 de euro, esti obligat sa te declari platitor de T.V.A. si sa achiti [...]
@gabic: ”Preţ mediu al apartamentelor din Sudul Mumbaiului, conform GPG: Apartament cu o suprafaţă de 75 mp – 900 euro/mp” 1. [...]
@gica: Preturi in Bucuresti - la periferie- 2013/ 2014- confort 1/ eventual dupa 1977: garsoniera = 30.000 E ap 2 camere= 40.000 [...]
@secundus: Preturile vor scadea cu 5-10 % / an in urmatorii 3 ani, dupa care vor stagna cativa ani si apoi vor creste cu 5-10 %/an, in [...]










uite eu pun la bataie si o inghetare pentru inca un an datorata certificatului energetic.
Mai e un mic amanunt si anume doamna profesor doctor docent udrea care trebuie sa-si vinda anl-ul... sa vezi ce caft imobiliar pe schelete o sa iasa :)
Felicitari i-ati prostit din nou pe fraieri!
http://www.sfin.ro/articol_18841/predarea_apartamentelor_din_turnurile_asmita_un_proces_controversat.html
De ce sa avem o autostrada bucuresti-arad care sa ne lege de europa, mai bine garantam un colaps imobiliar de foarte mare amploare pt anii viitori.
Vladescu citi securisti cu sute sau mii de aprtamente pe stoc ai facut fericiti?!!!